نوشته های علی پورهاشمی

فرزند پائیز

پسر ایرانم
دلشکسته این سرزمین
گندم وجودم در دورانی قد کشید که هیچ ندیدم
جز ستم...غم...نان...دین گریزی... بی عدالتی
برای بقاء باید درخفاء بمانم نمی دانم تا کی اما این نیز بگذرد
خواهان برابری..، برداری..، وآزادیم
از بازیچه قراردادن دین خسته ام
از تمرکز اجباری قدرت خسته ام
بیزارم از دورنگی و خواهان تحولم و معتقدم به جدایی دین از سیاست
دمکراتم و پایبند به ارزش های الهی

و شعار من زنده باد مخالف من و دعای من برای شماصبوری است

علی پورهاشمی بهار ۸۷

کودکان قربانی اصلی جنگ‌ها هستند...

يكشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۰۱:۵۳ ق.ظ

می گویند حلب آزاد شده. یونیسف می گوید:همه کودکان حلب آسیب روحی و روانی دیده‌اند..کودکان، قربانیان اصلی جنگ‌ها هستند..کودکان پس از جنگ دچار مشکلات روحی و جسمی فراوانی می‌شوند.مطالبی که بیان شد تیترهای خبرهای سوریه هست،که در این چند روز خوانده ام.

 

از هر گوشه این منطقه تاریخ ساز، آتشی بلند شده که هم عوامل داخل منطقه و هم قدرت های جهانی ومنطقه ای  در شعله ور کردن آن نقش دارند و برای شعله ور ماندنش در آن می دمند. اما آنچه این روزها در کشورهای این منطقه می گذرد، فقط به همین روزها و حتی چند سال آینده محدود نمی ماند. 

جنگ های خاورمیانه تا دهه های آینده این منطقه را رها نمی کند.دلیل آن هم این نیست که بحران های سوریه، عراق، فلسطین و یمن پایانی نخواهند داشت.حتی اگر همین فردا جنگ در سویه  پایان یابد یا گروه های مسلح سوریه سلاح هایشان را زمین بگذارند، مصیبت این کشورها تا دهه ها بعد ادامه می یابد.

 .

دلیل این ادعا، کودکانی هستند که قرار است نسل بعدی را تشکیل دهند؛ کودکانی که اکنون به جای تحصیل و آماده شدن برای آینده، یا در اردوگاه های مرزی و مستقر در کشورهای دیگر آواره و سرگردانند، یا سلاح به دست گرفته اند و مشغول جنگ هستند. آنها هر کاری می کنند غیراز آماده شدن برای ساختن آینده کشورهایشان. نسل بعدی سوریه در خشونت، بی‌سوادی و ناآگاهی به سر خواهند برد.حلب آزاد نشد،حلب ویران شد.حلب درگیر خشونت و ناآگاهی و تعصب شد. لعنت به جنگ...

بابت تصاویر دلخراش عذر خواهی میکنم.

۹۵/۰۹/۲۸
علی پورهاشمی