نوشته های علی پورهاشمی

فرزند پائیز

پسر ایرانم
دلشکسته این سرزمین
گندم وجودم در دورانی قد کشید که هیچ ندیدم
جز ستم...غم...نان...دین گریزی... بی عدالتی
برای بقاء باید درخفاء بمانم نمی دانم تا کی اما این نیز بگذرد
خواهان برابری..، برداری..، وآزادیم
از بازیچه قراردادن دین خسته ام
از تمرکز اجباری قدرت خسته ام
بیزارم از دورنگی و خواهان تحولم و معتقدم به جدایی دین از سیاست
دمکراتم و پایبند به ارزش های الهی

و شعار من زنده باد مخالف من و دعای من برای شماصبوری است

علی پورهاشمی بهار ۸۷

انجمن سینمای جوانان ایران

دوشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۱۲ ب.ظ

تاریخچه
انجمن سینمای جوانان ایران هرچند در سال ۱۳۵۵ به ثبت رسیده، ولی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به طور رسمی فعالیت خاصی نداشته و پس از انقلاب نیز تا مدت ها غیرفعال بوده است. تا این که در سال ۱۳۶۴ با تغییراتی که در حوزه معاونت سینمایی و سمعی و بصری وزارت ارشاد اسلامی اتفاق افتاد، به منظور ارتقای سینمای ملی و با کسب تجربه از فعالیت ها و تأثیرات سینمای آماتوری و در راستای تأسیس مرکز اسلامی آموزش فیلم سازی، مرکز سینمای تجربی، بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای جوانان ایران راه اندازی شد تا به عنوان بستری جهت توسعه سینمای ملی با مأموریت مشخص در قالب وظایف مدون برای هر یک از تشکل ها مسیر را برای کشف استعدادهای درخشان و تربت نیروی انسانی از بین جوانان میهن اسلامی، (از طریق دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران در سراسر کشور) و همچنین برای کسب تجربه بیشتر با فعالیت در عرصه تولید فیلم های مستند و تجربی (از طریق مرکز سینمای تجربی) و نهایتاً ورود به عرصه تولید فیلم بلند سینمایی (تحت حمایت بنیاد سینمایی فارابی) شرایط را برای تأمین نیاز کشور فراهم کند. این تفکر باعث شد که انجمن با سازمانی مشخص شروع به فعالیت کند.

انجمن سینمای جوانان ایران بزرگ‌ترین انجمن فیلم‌سازی در ایران است که به آموزش فیلم‌سازی ۷ ماهه و دوره‌های تک‌درس کوتاه مدت و همچنین برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه می‌پردازد.
ماهیت انجمن: به استناد ماده۲ اساسنامه، انجمن موسسه ای است فرهنگی و آموزشی که به صورت غیرانتفاعی با همکاری و نظارت ارشادی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند، اما این نهاد مستقل است و اداره آن مطابق مواد اساسنامه و قوانین لازم الاجرای کشور خواهد بود.

این انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلم‌سازی و با گشایش تدریجی بیش از ۵۰ نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره‌های یک‌ساله فیلم‌سازی کرد.
دوره‌های آموزشی:
دوره ۷ ماهه فیلم‌سازی
دوره ۱۵ ماهه انیمیشین
عکاسی
عکاسی پرتره
عکاسی دیجیتال
 فیلم‌نامه‌نویسی
 تصویر برداری نرم‌افزار ادیوس
زیبایی شناسی تدوین نقد و تحلیل فیلم و
نقد فیلم پیشرفته
مبانی نورپردازی
مبانی صدا

شعبه انجمن سینمای جوانان سمنان در طبقه دوم تالار آفتاب قرار دارد؛ در این انجمن دوره های زیر برگزار می شود:
فیلمسازی_ فیلمبرداری_ تدوین_ ساخت فیلم کوتاه
افرادی که دوره فیلمسازی را بگذرانند عضو انجمن خواهند شد.

 آشنایی با انجمن سینمای جوانان ایران

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1364، این انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از 50 نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه مندان به فراگیری رشته های کارگردانی، فیلمنامه نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره های یکساله فیلمسازی کرد.

انجمن تا سال 1384 حدود 90 هزار نفر فارغ التحصیل داشته که این عده ضمن آموزش، به تولید فیلم‌های کوتاه در قطع های آموزشی 8 م .م ، VHS و S.VHS پرداخته و برخی از آنها به تدریج به تولید حرفه‌ای روی آورده اند. انجمن سینمای جوانان ایران در فاصله سالهای 76-1368 همه ساله 4 جشنواره منطقه‌ای در نقاط مختلف کشور برگزار کرده است.

برپایی 21 دوره جشنواره ملی و 9 دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، 3 دوره جشنواره فیلم های مستند میراث فرهنگی یادگار، 2 دوره جشنواره مفاهیم قرآن در فرهنگ ایران (تا پایان سال 1383)، یک دوره جشنواره فرهنگ ایران زمین و جشنواره فرهنگ و صنعت (تا پایان سال 1383) نیز از دیگر دستاوردهای انجمن در این زمینه بوده است.

در عرصه بین‌المللی نیز آثار تولیدی انجمن در جشنواره‌های معتبری نظیر کلرمون فران، کن، مارسی، سینما دو رئل، اکس - آن - پرووانس (فرانسه)، تامپره (فنلاند)، ایدفا (هلند)، اوبرهازن ، دویسبورگ ، هامبورگ، اشتوتگارت (آلمان)، ونیز، مونته کاتینی، تورین، میلان ، آرچی پلاگو (ایتالیا)، سن پترزبورگ (روسیه) بارسلونا، بیل بائو، والنسیا (اسپانیا)، ابنزه (اتریش)، مدیاویو (مجارستان)، کارلو ویواری (جمهوری چک)، بلگراد (صربستان و مونته نگرو)، آدنزه (دانمارک)، کراکو (لهستان)، بوسان (کره جنوبی)، یاماگاتا (ژاپن)، دراما (یونان) و... به نمایش درآمده و جوایز بسیاری هم نصیب فیلمسازان جوان انجمن شده است.

انجمن سینمای جوانان ایران از سال 1369 بعنوان نماینده ایران، به عضویت اتحادیه بین‌المللی سینمای غیرحرفه‌ای یونیکا درآمده و تاکنون، حضور فعالی در جشنواره های آن داشته است.

همچنین انجمن بعنوان نماینده ایران ، عضو فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی فیاپ می‌باشد و با گشایش آژانس عکس ایران، گامی در راه عرضه آثار عکاسی هنرمندان ایرانی برداشته است.

در زمینه تولید نیز تا سال 1376 فیلم‌های انجمن محدود به ارائه آثار هنرجویان در قطع‌های (8 م .م - VHS و SVHS) بود، اما از این سال به بعد و به منظور مشارکت فراگیر فیلمسازان شاخص و باتجربه انجمن در خلق آثار بدیع ، بخش تولید حرفه ای فیلم های کوتاه در قطع های بتاکم ، 16 م .م ، 35 م .م و دی وی کم ، راه اندازی شد و تا سال 1384 بیش از 920 عنوان فیلم کوتاه حرفه ای نیز تولید گردیده که 80 جایزه بین المللی نیز برای انجمن به ارمغان آورده است.

انعقاد قرارداد تولید مشارکتی با سازمانها، نهادها و موسسات داخلی و خارجی ، برگزاری مستمر هفته های فیلم و عکس در دفاتر انجمن در سراسر کشور، چشم انداز سینمای مستند کشورهای فرانسه، هلند، لبنان و فلسطین ، برپایی نمایشگاههای عکس انفرادی و گروهی عکاسان جوان در شهرهای مختلف، برگزاری برنامه سینمای آینده از سال 1377 تا 1379 در سینما فلسطین و سپیده به صورت یک نمایش در هفته که به تدریج به 18 شهرستان نیز تعمیم داده شد، تاکید بر ضرورت بحث نمایش فیلم های کوتاه در سینماها، عرضه تولیدات برتر انجمن در شبکه ویدئویی کشور، تلویزیون ایران و شبکه های مختلف بین المللی، برگزاری نمایشگاه سالانه عکس های مطبوعاتی جهان World Press Photo در تهران و همینطور طراحی و راه اندازی 4 پایگاه اطلاع رسانی (Website) اختصاصی انجمن، از دیگر فعالیت های انجمن سینمای جوانان ایران تا سال 1384 می‌باشد.
_

معرفی دوره های آموزشی فیلم سازی 

قابل توجه هنرجویان محترم دوره آموزش فیلمسازی

انجمن سینمای جوانان ایران

سینما هنر محبوبی است که در نگاه اول بسیار دوست داشتنی امّا فراگیری آن نیازمند تلاش، بکارگیری هوش و خلاقیت شماست. در طی سالیان گذشته انجمن سینمای جوانان ایران، مردم نهادترین محیط آموزش سینما برای علاقمندان بوده و بسیاری از فیلمسازان بزرگ از مسیر انجمن وارد سینمای حرفه­ای شده‌اند.

دوره آموزش فیلمسازی انجمن، بهترین درگاه برای ورود و فراگیری زبان سینماست. این دوره در نهایت ایجاز با مجموعه­ای از دروس تخصصی سینما کمک می­کند، تا ضمن فراگیری این هنر گامهای درستی برای سخن گفتن با ابزار سینما بردارید. دوره آموزشی فیلمسازی در یک بازه زمانی چهارماه و نیمه با ارائه دروس که در جدول ارائه شده­اند، شما را با این هنر و رسم الخط سینما آشنا می­سازد. هر هنرجوی سینما در شرایط متعارف براساس میزان دلبستگی و پشتکار خود می­تواند بیشترین بهره را از این دوره ببرد و در پایان دوره اولین تجربه فیلمسازی خود را به تماشا بنشیند.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی لطفا به دفاتر انجمن در سراسر کشور مراجعه نمایید.(لینک آدرس دفاتر)

pic-iycs1

دوره آموزش عکاسی 

  •  آشنایی کامل با تناسبات طلایی و زیباشناسی عکس
  •  آشنایی کامل با ساختار منوی دوربین های دیجیتال Dslr
  •  آشنایی کامل با نورسنجی و انواع فلاش های اکسترنال
  •  آشنایی کامل با تکنیک های عکاسی(مولتی پلای،تایم لپز،پانوراما ….)
  •  شناخت کامل با تجهیزات آتلیه ای و عکاسی در فضای آتلیه ای و فضای باز با نور طبیعی عکاسی درشب و نور کم
  •  تسلط کامل به Camera Raw و ابزارهای فتوشاپ

ترم

نام درس

ساعت

ترم یک

مبانی هنرهای تصویری

۲۰

عکاسی سطح Ι

۳۰

ترم دو

ادیت و رتوش عکس

۳۰

عکاسی سطح ΙΙ

۳۰

نورپردازی آتلیه

۳۰

ترم سه

نقد آثار هنرمندان

۲۰

گرایش تخصصی

(پرتره،تبلیغات،هنری)

۳۰

تکمیلی برسد.

دوره جامع آموزش فیلمنامه نویسی

شورای عالی آموزش کانون مرکب از اساتید برجسته دانشگاه و سینما گران صاحب نام کشور از مرحله پذیرش هنرجو تا مرحله آزمون پایان دوره بر فرایند آموزش نظارت داشته و کیفیت برنامه های آموزشی و فعالیت های فوق برنامه را تحت کنترل دارد،برنامه ریزی آموزش دوره فیلمنامه نویسی بر اساس استانداردهای آموزشی دانشکده های سینمایی است و سیستم آموزش توامان دروس تئوری و عملی (کارگاهی) به مرحله اجرا در می آید تا هنرجو در پایان دوره مهارت های لازم و ضروری در این رشته را فرا گیرد،بدیهی است به مطالعات بیشتر در زمینه های مختلف علوم انسانی، و تجربه مستمر عملی بر دانش فیلمنامه هنرجو خواهد افزود.
دوره جامع آموزش فیلمنامه نویسی شامل سه دوره تحت عناوین (مقدماتی ، تخصصی ، تکمیلی) 3 ماهه بوده که دوره مقدماتی شامل دروس زیر می باشد:

 مواد و شرح دروس دوره مقدماتی آموزش فیلمنامه نویسی:

عناوین دروس:

اصول کارگردانی 1                                  36 ساعت             12 جلسه

اصول فیلمنامه نویسی                           36 ساعت             12 جلسه

تاریخ سینما                                         36 ساعت             12 جلسه

 شرح فعالیت کارگاه های تخصصی هنرجویان فیلمنامه نویسی:

کارگاه های تخصصی فیلمنامه نویسی در سطح پیشرفته وتکمیلی:

در این کارگاه ها ،هنر جویان با راهنمایی استاد یک فیلمنامه را از مرحله انتخاب سوژه تا نوشتن طرح، خلاصه نویسی، دیالوگ نویسی، شخصیت پردازی و نگارش نهایی فیلمنامه انجام خواهد داد.
فعالیت های فوق برنامه:

از آنجا که آموزش فیلمنامه نویسی ، آموزشی همه جانبه و فراگیر است ، همراه با دروس تئوری و کارگاهی ، فعالیت های فوق برنامه ی زیر برای ارتقاء سطح آگاهی های هنرجویان و کسب تجربیات حرفه ای و تکمیل دانش های نظری در نظر گرفته شده است که شرکت در  این برنامه ها اختیاری است.

شرح فعالیت های فوق برنامه :

1- امکان برخورداری از آرشیو فیلم و کتابخانه تخصصی سینما

2-شرکت در سمینارهای تخصصی با سینماگران برجسته کشور در طول دوره و پس از آن

3-نمایش و نقد آثار ارزشمند سینمای امروز ایران و جهان در خانه ی فیلم

4-استفاده از خدمات مشاوره فیلمنامه نویسی توسط مشاوران آموزش و تولید کانون

دوره ی پیشرفته وتکمیلی آموزش فیلمنامه نویسی:
هنرجویان علاقه مند و مستعدی که مایل به ادامه دوره فیلمنامه نویسی در سطح پیشرفته هستند باید کارگاه فیلمنامه نویسی پیشرفته را به مدت سه ماه بگذرانند همچنین فارغ التحصیلان دوره پیشرفته برای گذراندن دوره تکمیلی ودریافت گواهینامه ی دوره تکمیلی (گواهی صلاحیت حرفه ای)  باید  دروس تخصصی مربوطه را بگذرانند تا نصاب ساعت آموزشی آنها به میزان تعیین شده برای دریافت گواهینامه تکمیلی برسد.
شورای عالی آموزش کانون مرکب از اساتید برجسته دانشگاه و سینما گران صاحب نام کشور از مرحله پذیرش هنرجو تا مرحله آزمون پایان دوره بر فرایند آموزش نظارت داشته و کیفیت برنامه های آموزشی و فعالیت های فوق برنامه را تحت کنترل دارد، برنامه ریزی آموزش دوره کارگردانی بر اساس استانداردهای آموزشی دانشکده های سینمایی است و سیستم آموزش تواما" دروس تئوری و عملی (کارگاهی) به مرحله اجرا در می آید تا هنرجو در پایان دوره مهارت های لازم و ضروری در این رشته را فرا گیرد، بدیهی است به مطالعات بیشتر در زمینه های مختلف علوم انسانی، و تجربه مستمر عملی بر دانش کارگردانی هنرجو خواهد افزود.

دوره تخصصی آموزش تدوین سینما و تلویزیون شامل یک دوره 9 ماهه به شرح ذیل می باشد:

 

مواد و شرح دروس آموزش تدوین سینما وتلویزیون ( کلاس تدوین)

سر فصل دروس :

اصول کارگردانی                                     12 جلسه         36 ساعت

اصول فیلمنامه نویسی                           12 جلسه         36 ساعت

تاریخ سینما                                         12 جلسه         36 ساعت

اصول زیبایی شناسی و مبانی                 8جلسه           24 ساعت

تدوین

 

مبانی فیلمبرداری                                  8 جلسه         24ساعت

 

اصول و مبانی صداگذاری و                       3 جلسه         9 ساعت

صدابرداری

 

تحلیل فیلم                                           5 جلسه        15 ساعت

 

 کارگاه عملی نرم افزار تخصصی 1              8 جلسه          24 ساعت

 

 

ساعات آموزشی:

دوره تخصصی آموزش تدوین علاوه بر دروس تئوری و استفاده از وسایل کمک آموزشی در تدریس دروس تئوری، دروس عملی و کارگاهی بشرح ذیل در ترم سوم در نظر گرفته شده است:

الف:کارگاه نرم افزار های تخصصی جلوه های ویژه(after  effects)-(cinema4d)-(maya)

ب: کارگاه نرم افزار های تدوین کامپیوتری premiere-edius-avid media composer

که این دروس عملی مجموعا" در قالب کارگاه تخصصی تدوین ارائه می گردد

شرح فعالیت کارگاهی هنرجویان تدوین:

کارگاه مونتاژ کامپیوتری : در این کارگاه هنر جویان زیر نظر استاد به آموزش عملی تدوین کامپیوتری پرداخته و مهارت های لازم را کسب خواهند نمود.

آشنایی با نرم افزار های تدوین : در این کارگاه هنرجویان زیر نظر مربی با نرم افزار های تدوین آشنا و به صورت عملی با چند نرم افزار تمرین و آن را تجربه خواهند کرد. برنامه ریزی کارگاه های تخصصی به صورت نیمه خصوصی صورت می گیرد.

دوره تکمیلی آموزش تدوین :

برای آن دسته از هنرجویان علاقه مند و مستعدی که مایل به تکمیل آموزش های خود به ویژه در خصوص نرم افزار های تخصصی تدوین باشند، کارگاه عملی نرم افزار تخصصی 2 درنظر گرفته شده که با گذراندن آن نصاب ساعات آموزشی دوره کامل شده وهنرجویان موفق به دریافت گواهینامه تکمیلی (گواهی صلاحیت حرفه ای) می شوند ، مدت این کارگاه دو ماه ، هفته ای یک جلسه ( 8 جلسه 3 ساعته و جمعا 24 ساعت ) خواهد بود. برنامه ریزی این دوره بصورت جداگانه و منفک از دوره ی جامع و منوط به رسیدن به حد نصاب لازم خواهد بود.

 

فعالیت های فوق برنامه:

از آنجا که آموزش سینما، آموزشی همه جانبه و فراگیر است، همراه با دروس تئوری و کارگاهی، فعالیت های فوق برنامه ذیل برای ارتقاء سطح آگهی های هنرجویان و کسب تجربیات حرفه ای و تکمیل دانش های نظری در نظر گرفته شده است که شرکت در این برنامه ها اختیاری است.

شرح فعالیت های فوق برنامه :

1-      بازدید از پشت صحنه فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی به تناسب دوره

2-      امکان برخورداری از آرشیو فیلم و کتابخانه تخصصی سینما

3-      شرکت در سمینارهای تخصصی با سینما گران برجسته ی کشور در طول دوره و پس از آن

4-      نمایش و نقد آثار ارزشمند سینمای امروز ایران و جهان در خانه فیلم کانون

5-      استفاده از خدمات مشاوره فیلمسازی توسط مشاوران آمورش و تولید کانون


پایان دوره
به هنرجویان پس از طی دوره آموزش و گذراندن کلیه دروس تئوری و عملی و انجام پروژه پایان دوره و پس از موفقیت در آزمون پایان دوره (گواهینامه رسمی پایان دوره جامع آموزش تدوین سینما و تلویزیون از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) اعطا می گردد.
دوره ی عکاسی و فیلمبرداری
آیین نامه دوره جامع تخصصی عکاسی ، فیلمبرداری و تصویر برداری حرفه ای

مدت دوره:
مدت دوره ی تخصصی آموزش عکاسی ، فیلمبرداری و تصویر برداری حرفه ای هفت ماه و در یک دوره 

( سه ماهه ) و یک دوره ( چهار ماهه ) به شرح ذیل خواهد بود :

الف: دوره ی عکاسی

مدت دوره  کلاس عکاسی به شرح ذیل خواهد بود:

  عکاسی ، نور پردازی و  ویرایش عکس light room                                                         

 24  جلسه  سه ساعته جمعا  72   ساعت

 

 سر فصل دروس عکاسی:

شامل: آشنایی با دوربین شامل بخش مکانیکی ، سیستم دید ، اجزاء جدا شدنی دوربین ، ساختمان دوربین ، آشنایی با لنزهای دوربین ، انواع لنزها ، لنزهای زوم ، تله فتو ، واید انگل ، ماکرو ، نرمال ، فیش آی ، آشنایی با فیلترها ، در آوردن رنگ فنون اساسی کنترل نوردهی و مسائل خاص ، آشنایی با نورسنج ها و طرز کار آنها ، انتخاب و نگهداری و مراقبت از دوربین ، عملکرد و نگهداری باطری ها ، آشنایی و کار با فلش های الکترونیک ، نورسنجی ، آشنایی و کار با دوربین ها و لنز دیجیتال ، آشنایی با میز نور ، عکاسی صنعتی ،  تبلیغاتی ، پرتره و ...

نورپردازی استودیویی ، کارگاه ویرایش عکس دیجیتال ، فتوشاپ تخصصی عکاسان(cs5) ، light room ، ویرایش فایل های paw نرم افزار تخصصی ACR و ...

 

ب: دوره ی تصویر برداری فیلمبرداری:

این دوره  در دو سطح مقدماتی  و پیشرفته برگزار می شود که هر سطح به مدت 2 ماه  شامل 8 جلسه  3 ساعته  و جمعا به مدت 4 ماه ،16 جلسه و48 ساعت خواهد بود .

سر فصل دروس تصویربرداری و فیلمبرداری:

1-   آشنایی با انواع اساسی دوربین های فیلمبرداری و تصویربرداری ، اندازه های فیلم و سیستم های پرده نمایش ، مدل های نمونه از دوربین های مختلف و تشریح سازوکار آن ها

2-   آشنایی با تکنیک فیلمبرداری شامل فوکوس کشی ، اکسپوز کردن و ...زبان فیلم

3-     نور پردازی در سینما و تلویزیون شامل انواع چراغ های نور پردازی ، تمرین نور پردازی درونی و فضا سازی ، تلطیف سایه ها ، ترفندهایی برای استفاده از نور ، جدا کردن بازیگر از بک گراند ، کنترل بک گراند ، سایه و حرکت ، تداوم نور پردازی اتاق ، استقرار نورهای درونی ، جلوه مضر سایه های چندگانه ، پرهیز از انعکاس ، کاهش و افزایش نیروهای نور ، کنتراست و نوردهی ، حالت های نور پردازی ، پرده های پخش کننده ی نور ، نور پردازی چهره ها ، جلوه های رطوبت و عرق بدن ، توازن نوری برای داخلی ها ، فیلمبرداری یک اتاق از بیرون ، تکنیک های مختلف نور پردازی ، تغییرات آب و هوا هنگام فیلمبرداری ، استفاده از رفلکتورها ، استفاده از فیلترهای پولاریزه ، فیلمبرداری جلوه ها در محل و استودیو ، فیلمبرداری از خورشید ، فیلمبرداری روز به جای شب ، (جلوه های نور مشعل ، نور شمع ، نور آتش ، غروب)

4-  نورپردازی و فیلمبرداری باران ، نورپردازی سکانس های بارانی شبانه ، باران در استودیو ، جلوه های باد ، حرکت ابر ، مرئی ساختن پرتوهای نور ، دود ، مه ، نور پردازی صحنه ی مه ، صحنه های برفی ، استودیو ، نور پردازی و فیلمبرداری برف ، مسائل آب و های سرد ، نقاب ثابت ، نقاب متحرک ، کار با پس زمینه های مصنوعی ، داخلی های اتوموبیل ، سکانس های دریایی

5-   فیلمبرداری به عنوان هنر ، کادر بندی ، کمپوزیسیون ، ترکیب بندی صحنه ، نقطه طلایی ، نسبت طلایی و ...

6-     وسایل و تجهیزات مرتبط با فیلمبرداری ( تصویر برداری یک فیلم کوتاه توسط هنرجویان به عنوان پروژه ی پایان دوره)

آشنایی با کارگاه های ویژه ی آموزشی:

به منظور کسب مهارت های بیشتر و ارتقاء سطح آگهی های هنر جویان علاوه بر دوره عادی ، کارگاه های ویژه آموزشی به شرح ذیل در نظر گرفته شده است که هنرجو می تواند با انتخاب آنها بر سطح دانش و تجربه فنی و هنری خود بیافزاید.

الف: کارگاه ویژه ی آموزش فیلمبرداری 16 ، 35 میلیمتری (سینمایی)

ب: کارگاه پیشرفته ی ویرایش عکس light room

ج: کارگاه ویژه ی عکاسی پرتره

د: کارگاه ویژه ی عکاسی طبیعت

ر: کارگاه ویژه ی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

ه: کارگاه ویژه ی عکاسی خبری

و: کارگاه ویژه ی عکاسی نورپردازی تخصصی
دوره چهره آرایی و چهره پردازی (گریم)
آیین نامه اجرایی دوره تخصصی چهره آرایی و چهره پردازی ( گریم )

مدت دوره:

دوره تخصصی آموزش چهره آرایی و چهره پردازی  به شرح زیر خواهد بود :

ترم اول ( مقدماتی ) : 45 روز        هفته ای 2 روز          12 جلسه            36 ساعت

ترم دوم ( پیشرفته ): 45 روز         هفته ای 2 روز          12 جلسه           36 ساعت

ترم سوم ( تکمیلی ) : 6 ماه        هفته ای 1 روز          24 جلسه          72 ساعت

 

مواد و شرح دروس دوره ی تخصصی آموزش چهره آرایی و  چهره پردازی و  ( گریم ):

 

ترم اول ( مقدماتی ):  متعادل سازی ، چهره آرایی (گریم زیبایی)

45 روز        هفته ای 2 روز          12 جلسه            3 ساعت

-         متعادل سازی همراه چهره آرایی ( زیبایی )

-         جوان شدن به وسیله ی سایه کاری و لیفتینگ

-        چهره آرایی فرم های مختلف صورت و آرایش عروس

 

لیست آموزش در  ترم یک:

-     شناخت وسایل گریم زیبایی برای شناخت زیبایی و متعادل سازی

 -    ترکیب رنگ ها و انتخاب فون و طرز زدن آن در فرم های مختلف پوست و فرم صورت

-     شناخت فرم های مختلف صورت

-     شناخت آناتومی صورت و طرز پوشاندن عیوب آن

-     شناخت زمینه ی پوست و طرز متعادل کردن و زیباسازی – بینی – چانه – ابرو و گونه

-     متعادل سازی و قرینه سازی صورت با سایه و روشن برای زیبا سازی و جهره آرایی و جوان شدن

-     روانشناسی فرم انواع پیشانی و گونه و لب و بینی

-     روانشناسی چشم ها و برطرف کردن عیوب چشم

-     روانشناسی چانه و طرز برطرف کردن عیو ب چانه

-     طرز سایه زدن انواع چشم ها در فرم های مختلف از نظر سینمایی و سایه زدن در زیبایی و خود آرایی

-     طرز کشیدن انواع  ابرو  و  خط چشم و انواع روژ گونه و زدن ریمل صحیح و فرمژه

 -    سایه  برای  عروس

-  گریم فانتزی ، دلقک ، فضایی
ترم دوم ( پیشرفته ) : چهره پردازی  ( گریم سینمایی )

45 روز     هفته ای 2 روز          12 جلسه هر جلسه 3 ساعت         36 ساعت

-   چهره پردازی  سینمایی،  یادآوری و تکمیل  مباحث متعادل سازی و زیبایی

 آموزش گریم سینمایی ترم 2:

- یادآوری درس های گریم زیبایی وادامه مباحث متعادل سازی در سطح پیشرفته  

-جوان کردن تا 25 یا 30 سال

-درست کردن زخم قدیمی و سوختگی عمیق و تازه

-درست کردن فرد مریض ومعتاد رو به مرگ- مرده بر اثر خونریزی با خفگی در آب یا برق

-نامتعادل سازی برای گریم ترسناک و زشت و گریه

- روانشناسی رنگ ها در گریم و ترکیب رنگ ها

- گریم آفتاب سوختگی در کویر و شمال و گریم یخ زدگی

-شناخت برجستگی ها و فرورفتگی های  صورت

-روانشناسی رنگ ها در گریم و انواع رنگ ها

-طرز چاق کردن و لاغر کردن صورت

-پدیده پیری و علت آن

_ خطوط چهره افراد مسن

-   پیر کردن تا 15 سال با سایه روشن

-    پیر و جوان کردن افراد چاق و لاغر

_     پیرکردن چاق برای لاغر و پیرگردن لاغر برای چاق و پیرکردن مثبت و منفی

 _  سوختگی درجه 1 در سطح ملایم و تاول، سوختگی عمیق، زخم عمیق و سطحی، بریدگی عمیق و سطحی،کبودی جای ضرب خوردن،

_  ساختن جای چاقو ، خراش ، جای گلوله ، کبودی ملایم چشم  

_   تمرین درسهای گذشته ورفع اشکال هنرجویان

 _  تغییرات اساسی چهره شامل تیپ سازی ، جوان کردن با بندیلک تا حدود 30 سال 

  _ پیر کردن تا 20 سال

 ترم سوم (تکمیلی) :چهره پردازی حرفه ای سینمایی

این ترم به مدت شش ماه هفته ای 1 روز جمعا 24 جلسه 3 ساعته (72 ساعت) و شامل دو بخش می باشد.

بخش 1 : 3 ماه هفته ای 1 روز 12 جلسه 3 ساعته 36 ساعت

بخش 2 : 3 ماه هفته ای 1 روز 12 جلسه 3 ساعته 36 ساعت
 آموزش گریم سینمایی ترم 3 (بخش1):

تغییرات اساسی و حرفه ای ( تخصصی )

3 ماه         هفته ای 1 روز          12 جلسه هر جلسه 3 ساعت         36 ساعت

موارد و شرح دروس :

- پیر کردن تا 50 یا 70 سال با سایه کاری ومواد

-  نامتعادل سازی برای گریم ترسناک و گریه و زشت

-  پیرکردن با مواد از جمله لاتکس و osp ,  و تریوپلاست و هر مواد دیگر ( قطعه ) تا حدود 40 تا 70 سال

-  قالب گیری و ساخت ماسک و قطعه ( پروتز )

- درست کردن زخم قدیمی و سوختگی عمیق و تاره و صله بسته 

- گریم های مختلف چشم های ضرب دیده شدید(کبودی) و درست کردن چشم کور، چشم متورم با مواد یا تریوپلاست

- درست کردن چشم ژاپنی و چینی و مغول

-  بافت سبیل یا ریش

- کوتاه کردن، و فزکردن و وصل سبیل روی صورت 

-  گریم سه بعدی و وصل قطعه

  
آموزش گریم سینمایی ترم3 ( بخش2 ):

3 ماه هفته ای 1 روز 12 جلسه 36 ساعت
 آموزش ها در این ترم کاملا حرفه ای بوده و برای آماده سازی هنرجو جهت کار در عرصه سینما و تلویزیون به گونه ای برنامه ریزی شده است که فرد پس از پایان این ترم بتواند به عنوان یک گریمور حرفه ای 
 فعالیت نمایید

۹۷/۱۰/۲۴
علی پورهاشمی